Μία σύμπραξη 3 σχολείων, του Δημοτικού Σχολείου Παλαιοκώμης Σερρών , του Δημοτικού Σχολείου Πρώτης και του Δημοτικού Σχολείου Νέας Μπάφρας έφερε ως αποτέλεσμα την εργασία με θέμα: Η Τεχνητή Νοημοσύνη ταξιδεύει στην Αρχαία Αμφίπολη: Ξεναγός, ο Μέγας Αλέξανδρος. Με τον Μέγα Αλέξανδρο ως ξεναγό, οι επισκέπτες εξερευνούν την Αρχαία Αμφίπολη με μια νέα προοπτική, ανακαλύπτοντας την ιστορία της περιοχής μέσα από τα μάτια του μεγάλου κατακτητή.

Οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού πληροφορικής κ. Σιδηροπούλου Αναστασία, παρουσίασαν την εργασία τους στο πλαίσιο του 16ου Μαθητικού Συνεδρίου Πληροφορικής, την Παρασκευή 5 Απριλίου 2024 στη Θεσσαλονίκη στο ΝΟΗΣΙΣ – NOESIS Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας. Η εργασία των παιδιών έλαβε πολύ θετικά σχόλια από το Προεδρείο του Συνεδρίου. Συγχαρητήρια σε όλους!!!

Την συνέντευξη των παιδιών μπορείτε να τη δείτε στο παρακάτω link στο 1:46:44 και μετά

Ολόκληρη την παρουσίαση μπορείτε να τη δείτε στο παρακάτω link στο 3:53:00 και μετά

(για βέλτιστη ποιότητα στο βίντεο, επιλέξτε Ρυθμίσεις->Ποιότητα->1080p60 ή 720p60)

Στιγμιότυπα από το Συνέδριο